Wyszukiwarka opon Dealer Finder

Przyczepność na mokrej nawierzchni

Głównym zadaniem opony jest zapewnienie bezpieczeństwa w każdych warunkach. Przyczepność na mokrej nawierzchni jest bez wątpienia jedną z najważniejszych cech opony.

Lepsza przyczepność i mniejszy opór toczenia są zwykle celami nie do pogodzenia i wymagają pójścia na kompromis. Dzięki nowym regulacjom klient będzie mógł sam podjąć decyzję o tym, co jest dla niego najważniejsze.

Na etykiecie znajduje się 7 ocen - opony oceną A zapewniają największą przyczepność na mokrej nawierzchni, a opony z oceną G najmniejszą.

Ocena D nie jest używana w stosunku do samochodów osobowych. Każda opona, która nie spełnia standardów dla oceny C, dostaje ocenę E. Nie ma oceny G dla nawierzchni mokrej, więc najniższą oceną jest F.


W nagłych wypadkach nawet kilka metrów może mieć kluczowe znaczenie. Różnica hamowania, między samochodem osobowym mającym opony klasy A a samochodem wyposażonym w opony klasy F, to do 18 metrów przy prędkości 80 km/h. **

**Mierzone według metod użytych w rozporządzeniu WE 1222/2009. Droga hamowania może różnić się w zależności od wielu czynników w tym warunków na drodze.  

Etykieta zamieszczona została jedynie jako ilustracja objaśniająca, Wartości mogą różnić się w zależności od linii/wielkości opon.

Zużycie paliwa
Hałas zewnętrzny